pixel

Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

GeForce RTX 30 Serisi Performansı, Resizable BAR Desteği ile Hızlanıyor

Resizable BAR, isteğe bağlı bir PCI Express arabirim teknolojisidir.

Oyundaki bir dünyada ilerlerken, GPU belleği (VRAM) sürekli olarak dokuları, gölgelendiricileri ve geometriyi birçok küçük CPU üzerinden GPU aktarımına aktarır. Modern oyunların sürekli büyüyen boyutu ile bu, çok sayıda transferle sonuçlanır. Yeniden boyutlandırmayı kullanarak, assetler ihtiyaç duyulduğunda talep edilebilir ve tam olarak gönderilebilir, böylece CPU tüm frame arabelleğine verimli bir şekilde erişebilir. Birden fazla istekte bulunulursa, transferler sıraya girmek yerine eşzamanlı olarak gerçekleşebilir.

Gaming.gen.tr de satılan ve bu teknolojiyi destekleyen sistemlerde sizin yerinize biz bu ayarları yapıyoruz.

Resizable BAR hangi CPU ve CPU platformları tarafından desteklenir ?

30 Mart 2021 itibariyle, aşağıdaki CPU yonga setleri ve CPU’lar, GeForce RTX 30 Serisi masaüstü GPU’lar da Resizable BAR’ı resmi olarak desteklemektedir:

GeForce RTX 30 Serisi Performansı, Resizable BAR Desteği ile Hızlanıyor

Anakart Desteği

NVIDIA, uyumlu ürünlere Resizable BAR desteğini sağlamak için dünya çapındaki anakart üreticileriyle birlikte çalışıyor. 30 Mart 2021 itibarıyla aşağıdaki üreticiler, GeForce RTX 30 Serisi masaüstü grafik kartlarıyla Resizable BAR’ı etkinleştirmek için belirli anakartlar için SBIOS güncellemeleri sunuyor:

GeForce RTX 30 Serisi Performansı, Resizable BAR Desteği ile Hızlanıyor

Anakartınızın uyumlu olup olmadığını öğrenmek için ve varsa güncellemeleri indirip yüklemek için üreticilerin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

GeForce RTX 30 Serisi Grafik Kartınızda Resizable Bar Etkinleştirme

Anakartınızı güncelledikten sonra, GPU’nuzu güncellemeniz, 30 Mart 2021 veya daha sonra piyasaya sürülen bir GeForce Game Ready Sürücüsünü indirip yüklemeniz gerekecek.

Game Ready Sürücü Güncellemesi

Resizable Bar’ın performans avantajları, oyundan oyuna önemli ölçüde değişebilir. Yapılan testlerin, bazı oyunlarda % 12’ye varan oranlarda fayda sağladığını görüldü. Bununla birlikte, performansta düşüş görülen oyunlarda vardır, bu nedenle NVIDIA, Resizable Bar’ı etkinleştirmek için yalnızca olumlu bir performans etkisi olan oyunlarda önceden test edecek ve oyun profillerine ekleyecektir. Böylelikle, hatalar veya performans düşüşleri konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak, oynadığınız oyunlarda Resizable Bar’ın yararlı olup olmadığını öğrenmek için araştırma yapmak zorunda kalmayacaksınız.

GeForce RTX 30 Serisi Performansı, Resizable BAR Desteği ile Hızlanıyor

GeForce Game Ready 30 Mart 2021’de piyasaya sürülmesiyle birlikte, tüm GeForce RTX 30 Serisi GPU’larda Resizable Bar desteğini etkinleştiriyor ve 9 oyun daha eklenerek toplam 17 oyuna yükseliyor.

GeForce RTX 30 Serisi Performansı, Resizable BAR Desteği ile Hızlanıyor

VBIOS Güncellenmesi

GeForce RTX 3060 masaüstü grafik kartları, önceden yüklenmiş şekilde Resizable BAR VBIOS ile 25 Şubat 2021’de piyasaya sürüldü. RTX 3060 ekran kartlarından satın aldıysanız eğer yapmanız gereken sadece anakart güncellemesi ve Game Ready yeni drive güncellemesidir.

GeForce RTX 3060 Ti, 3070, 3080 ve 3090 masaüstü grafik kartları için VBIOS güncellemesi gerektirebilir. Nvidia partner firmaları tarafından üretilen GeForce RTX 30 Serisi grafik kartları için aygıt yazılımı güncellemeleri web sitelerinde bulabilirsiniz.

Resizable BAR’ın Çalıştığını Doğrulayın

Tüm bileşenlerinizi güncelledikten ve Game Ready Sürücümüzü kurduktan sonra, Resizable BAR’ı NVIDIA Kontrol Panelini açarak sisteminizde çalıştığını doğrulayabilirsiniz. Kontrol Panelinin sol alt tarafında, “Sistem Bilgileri” ne tıklamanız yeterlidir ve yeni pencerede sağdaki “Resizable Bar’ı” arayın. Evet yazısını gördüyseniz kullanıma hazırsınız iyi oyunlar.

GeForce RTX 30 Serisi Performansı, Resizable BAR Desteği ile Hızlanıyor


Yorum yapın