Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan hazır sistem harici siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

ASUS, 13. nesil Intel Core işlemciler için Z790 serisi anakartlarını tanıttı!

Gelişmiş bellek profilleri, hız aşırtma, soğutma ve kolay kurulum gibi imkanlar sunan en yeni Z790 serisi Intel anakartlar rakip tanımıyor.

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • ASUS Güçlendirilmiş Bellek Profili II: Bu özel ve yeni hız aşırtma teknolojisi temel DDR5-4800 özelliklerinden %37,5’e kadar daha yüksek hız sunuyor.
  • ASUS AI Overclocking: Seçkin Z790 anakartlarda yer alan bu teknoloji, az iş parcağından veya tüm çekirdeklerden yararlanılan iş yüklerinde işlemci hızını tek tıkla yükseltiyor.
  • AI Cooling II: Bu yeni soğutma özelliği işlemci sıcaklığını otomatik olarak takip ediyor ve fan hızını dinamil bir biçimde en uygun seviyeye getiriyor.
  • ASUS Q-Design: Bu tasarım özellikleri kurulumu ve sorun gidermeyi kolaylaştırırken ekran kartı, M.2 sürücü ve bellek modüllerini yenilemeyi de daha basit hale getiriyor.

ASUS ROG Maximus, ROG Strix, TUF Gaming ve Prime ürün ailelerine yayılan geniş Intel® Z790 anakart serisini duyurdu. Yeni serideki tüm modeller en yeni 13. nesil Intel Core™ işlemcilere destek veriyor. ASUS Güçlendirilmiş Bellek Profili II, AI Overclocking ve AI Cooling II gibi özel teknolojilerin yanı sıra kullanıcı dostu ASUS Q-Design özellikleri sayesinde ASUS Z790 anakartlar yeni nesil bir sistem kurmak veya mevcut sistemlerini geliştirmek isteyenlere ideal çözümler sunuyor.

ASUS Güçlendirilmiş Bellek Profili II: Kolay bellek optimizasyonu

ASUS bir önceki nesil Z690 modellerini sunduğunda DDR5 bellek modülleri daha yeni piyasaya çıkmıştı. Çoğu kullanıcı yeni belleklerin reklamlarda söylendiği gibi yeni anakartlarda çalışıp çalışmayacağından emin olmak istiyordu. ASUS bunu sağlamak için kapsamlı bir çalışma yaptı. ASUS sektörden çok sayıda iş ortağı ile çalışarak, ASUS Güçlendirilmiş Bellek Profilini (AEMP) oluşturdu. Böylece popüler RAM markalarıyla daha iyi ve geniş uyumluluk elde etti.

Günümüzde daha oturmuş bir hale gelen DDR5 pazarında çok sayıda bellek kitini son derece çekici fiyatlarla görmek mümkün. Kullanıcılar da artık uyumluluktan çok performansı düşünmeye başladılar. ASUS bu sefer de çok kapsamlı bir çalışma yürüttü. ASUS, DDR5 destekli tüm Z790 anakartlarında AEMP II profillerini sunuyor. Bu profiller temel DDR5-4800 özelliklerinden %37,5’e kadar daha yüksek RAM hızı sunuyor.[1]  Esnek bir eğitim yöntemiyle geliştirilen bu profiller, kullanıcıların belleklerini temel hızların üzerine kolayca çıkarmasına olanak verirken sistemin de kararlı çalışmaya devam etmesini sağlıyor. AEMP II ile en uygun bellek ayarlarına tek tıkla ulaşılabiliyor. Bu yolla, giriş seviyesindeki modellerden en iyi şekilde yararlanmak veya yüksek hızlı bir kitten üstün performans elde etmek mümkün.

ASUS AI Overclocking: Kolay işlemci optimizasyonu

ASUS AI Overclocking, ASUS test laboratuvarlarında binlerce işlemcinin performans potansiyelinin ölçüldüğü kapsamlı araştırmadan güç alıyor. Bu araç hız aşırtma performansı ve kullanım kolaylığı alanlarında sektörde lider konumda. Bu teknoloji, az iş parçacığından veya tüm çekirdeklerden yararlanılan iş yüklerinde işlemci hızını tek tıkla yükseltiyor. AI Overclocking teknolojisinde kullanılan gelişmiş yapay zeka ayrıca işlemci soğutucularının verimini ve bilgisayarın çalışma ortamındaki değişimleri takip ederek sistemdeki her bir bileşenle en iyi performansı elde etmeyi sağlayacak şekilde ince ayar yapıyor. ROG Maximus ve ROG Strix Z790 anakartların tümünde AI Overclocking teknolojisine yer veriliyor.

AI Cooling II ve FanXpert: Kapsamlı termal çözümler:

Armoury Crate uygulamasındaki FanXpert üzerinden etkinleştirilen ASUS AI Cooling II, bir makine öğrenimi algoritmasından yararlanarak kısa bir stres testiyle sistem hakkında veri topluyor. Bu işlemden sonra AI Cooling II teknolojisi işlemciyi izliyor ve stres testinden elde ettiği verileri kullanarak sistemi verimli soğutmak için gereken en düşük fan hızını hesaplıyor ve gürültü seviyesinin düşük kalmasını sağlıyor. Bu fan kontrol sistemi fan gürültüsünü sürekli yük altındayken 5,7 dB kadar düşürebiliyor. Bu kendi kendine uyarlanabilir sistem sayesinde kullanıcılar istedikleri zaman soğutma gücüne istedikleri zaman ise sessizliğe kavuşabiliyor. ASUS ayrıca FanXpert’i eksiksiz kalibrasyon ve denetim seçenekleriyle güncelledi. Kullanıcılar sıcaklık giriş haritası ve fan tepki haritasına Windows üzerinden kullanışlı Armoury Crate uygulamasıyla erişebiliyor.

ASUS Q-Design: Sistem toplamayı kolaylaştıran özellikler

ASUS PCIe® Slot Q-Release düğmesi, kullanıcıların tek parmağıyla ekran kartlarını kolayca çıkarmasına imkan veriyor. ASUS’un ilk kez en üst seviye Z690 anakart modellerinde sunduğu bu kullanışlı özellik şimdi orta seviye TUF Gaming ve Prime Z790-A anakartlarda bile bulunuyor.

Benzer bir şekilde, geleneksel DIMM yuvası tasarımlarında kullanıcıların belleklerin her iki tarafını da kilitlemesi gerekiyor. Parmakları kalın olan kullanıcılar için ekran kartına en yakın konumdaki yuvanın mandalını açmak zor olabiliyor. ASUS bu nedenle tüm Z790 anakartlarda yeni tek taraflı bir Q-DIMM mandal tasarımı kullanıyor. Bu parçalar sayesinde kullanıcılar mandalın ekran kartına yakın olmasından doğabilecek sıkıntıyı yaşamıyor. DIMM yuvasının daha kolay ulaşılabilen tarafındaki tek mandal, belleği sağlam bir şekilde yerine oturtabilmek için yeterli oluyor. RAM takmak ve yenilemek şimdi çok daha kolay.

ASUS ayrıca M.2 sürücü takmayı da kolaylaştırdı. ASUS M.2 Q-Latch sayesinde kullanıcılar küçük ve kolayca kaybolabilen M.2 vidalarını kullanmak zorunda kalmıyor. M.2 sürücüleri yalnızca parmak ucuyla takıp çıkarmak artık mümkün. M.2 Q-Latch tüm ROG Maximus, ROG Strix ve TUF Gaming Z790 anakart modellerinde ve ayrıca orta seviye Prime Z790-A WiFi modelinde bulunuyor.

Tüm ASUS Z790 anakart serisi hakkında teknik bilgileri ve görselleri Edge Up Satın Alma Rehberinde bulabilir veya ASUS Z790 açılış sayfasından her serinin ilk bakış videolarını izleyebilirsiniz.

ASUS Z790 açılış sayfası: https://www.asus.com/microsite/motherboard/Intel-Raptor-Lake-Z790-H770-B760/

ASUS Z790 Satın Alma Rehberi: https://edgeup.asus.com/2022/z790-motherboard-guide/

ROG Z790 Satın Alma Rehberi: https://rog.asus.com/articles/maximus-motherboards/z790-motherboard-guide/

Tüm oyunları doya doya oynayabilmek için en iyi bilgisayarlar ve ekipmanları buradan inceleyebilirsiniz!


[1] Sonuçlar işlemcinin ve bellek modüllerinin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Karşılaştırma Intel Raptor Lake i9-13900K ve 2×16 GB SK Hynix DDR5-4800 n-ECC UDIMM, model HMCG78MEBUA081N ile yapılan testleri baz alır.

Paylaş:

EN UYGUN FİYATLI GAMİNG ÜRÜNLER

Yorum yapın