Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan hazır sistem harici siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

ASUS, AMD X670 ve B650 anakartlar için özel PBO iyileştirmesi sunuyor

ASUS ROG, TUF Gaming, ProArt ve Prime AM5 X670 ve B650 anakart serilerinde AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler için gelişmiş sıcaklık kontrolü imkânı elde edin.

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • BIOS güncellemesiyle sunulan PBO iyileştirmesi sayesinde AMD Ryzen™ 7000 serisi işlemcilerin sıcaklığı 25 derece düşürülebiliyor.
  • PBO iyileştirmesiyle düşen sıcaklıklar belirli durumlarda işlemci performansının artmasını da sağlayabiliyor.
  • Güncelleme tüm ASUS X670 ve B650 anakart serisine sunuluyor.

ASUS bugün, AMD Ryzen™ 7000 serisi işlemciler için tasarlanan X670 ve B650 anakart modellerine özel sıcaklık kontrol özelliği getiren yeni Precision Boost Overdrive (PBO) iyileştirmesini duyurdu.

Bu yeni işlemciler performans sınırlarını daha önce hiç olmadığı kadar zorluyor. Mevcut sıcaklık potansiyelinden dinamik olarak yararlanabilen bu işlemciler kullanıcılara daha yüksek saat hızları sunabiliyor. Bu da kullanıcıların gücünü AMD Ryzen işlemcilerden alan yeni sistemlerinde alıştıklarından daha yüksek işlemci sıcaklıkları görmesine neden olabiliyor. ASUS kontrolü kullanıcıların eline vermek için X670 ve B650 anakartlarına bir BIOS güncellemesi getirdi. Güncellemedeki PBO iyileştirmeleri sıcaklık ve performans dengesini kurmayı kolaylaştırıyor. Şimdi kullanıcılar yalnızca birkaç tıklamayla işlemci sıcaklıklarını önemli ölçüde düşürebilecek ve bunu yaparken performansı artırıp fan gürültüsünü de azaltabilecek.

Bu durumu şöyle daha net açıklamak mümkün: AMD en yeni çiplerin standart sıcaklıklarda güvenli bir şekilde çalışacağını garanti ediyor. Modern işlemcilerde sıcaklığın hasar verecek kadar yükselmesini engelleyen limitler bulunuyor. Ayrıca kullanıcılar tüm işlemci çekirdeklerini sonuna kadar kullanan bir iş yükü olmadığı sürece maksimum 95 derecelik sıcaklıkları neredeyse hiç görmüyor. Hafif iş yüklerinden oyun maratonlarına kadar günlük işlerin çoğunda kullanıcılar çok daha düşük işlemci sıcaklıkları görüyor.

Kolay BIOS güncellemesiyle başlayın

İşlem, anakartı en son aygıt yazılımıyla güncelleyerek başlıyor. ASUS bu yeni özelliği BIOS güncellemeleriyle tüm X670 ve B650 anakart modellerine getiriyor. Aşağıda ürün listesini, ürünlerin ilgili destek sayfalarını ve ASUS’un özelliği eklediği BIOS sürüm numaralarını referans olarak görmek mümkün.

X670E/X670 anakart modeliBIOS Sürümü
ROG Crosshair X670E Extreme0705
ROG Crosshair X670E Hero0705
ROG Crosshair X670E Gene0705
ROG Strix X670E-E Gaming WiFi0705
ROG Strix X670E-F Gaming WiFi0705
ROG Strix X670E-A Gaming WiFi0705
ROG Strix X670E-I Gaming WiFi0805
ProArt X670E-Creator WiFi0705
TUF Gaming X670E-Plus WiFi0805
TUF Gaming X670E-Plus0805
Prime X670E-Pro WiFi0805
Prime X670-P WiFi0805
Prime X670-P0805
B650E/B650 anakart modeliBIOS Sürümü
ROG Strix B650E-E Gaming WiFi0805
ROG Strix B650E-F Gaming WiFi0805
ROG Strix B650-A Gaming WiFi0805
ROG Strix B650E-I Gaming WiFi0805
ProArt B650-Creator0212 (yakında kullanıma sunulacak)
TUF Gaming B650-Plus WiFi0805
B650E/B650 anakart modeliBIOS Sürümü
TUF Gaming B650-Plus0805
TUF Gaming B650M-Plus WiFi0805
TUF Gaming B650M-Plus0805
Prime B650-Plus0805
Prime B650M-A AX0805
Prime B650M-A WiFi0805
Prime B650M-A0805 (yakında kullanıma sunulacak)

BIOS üzerinden PBO iyileştirmesini etkinleştirme

İşlem hakkında yardım almak isteyen kullanıcılar  resmi ASUS Destek videosunu izleyebilir veya adım adım talimatları takip edebilir. PBO iyileştirmesini etkinleştirmek için atılması gereken temel adımlar şu şekilde:

PBO iyileştirme özelliğini içeren BIOS güncellemesini ASUS destek sayfasından indirin ve ZIP arşivinin içeriğini dışarı aktarın. Aygıt yazılımı dosyasıyla birlikte dışarı aktarılan BIOS Renamer aracına çift tıklayın. Bu araç güncellemeyi CAP dosya uzantılı düzgün biçime dönüştürür. CAP uzantısıyla yeniden adlandırılan dosyayı bir USB sürücünün kök dizinine taşıyın.

Güncelleme işlemini başlatmak için bilgisayarı kapatın fakat fişini çekmeyin. Anakartın arka giriş çıkış panelindeki ‘BIOS’ yazılı bağlantı noktasına USB sürücüyü takın. Yandaki BIOS Flashback düğmesine üç saniye veya Flashback LED üç kere yanıp sönene kadar basılı tutun. Bu işaret güncellemenin başladığını gösterir. Bundan sonra ışık birkaç dakika boyunca yavaşça yanıp sönecektir. Işığın yanıp sönmesi durduğunda güncelleme işlemi tamamlanmış demektir. Bu aşamada flash sürücüyü çıkarın ve bilgisayarı açın. Sistem kullanıcıyı otomatik olarak anakartın UEFI BIOS arayüzüne götürecektir. Buradan kullanıcılar PBO iyileştirmesini etkinleştirebilir.

UEFI BIOS arayüzünden Gelişmiş modu etkinleştirin. Ardından Extreme Tweaker sekmesine gelip Precision Boost Overdrive’ı seçin.

Açılan menüde Precision Boost Overdrive’daki Enhancement kısmını seçin. Önceden ayarlanmış üç termal sınırdan birini tercih edin. 1. Seviye maksimum hedef sıcaklığı varsayılan 95 dereceden bir kademe daha az olan 90 dereceye düşürür. 2. ve 3. Seviye ise maksimum işlemci sıcaklığını daha agresif bir şekilde sırasıyla 80 ve 70 dereceye indirir.

İstenilen seviye seçildikten sonra kullanıcılar bu ayarı kaydedip BIOS’tan çıkabilir.

PBO iyileştirmesinden beklenen performans

PBO iyileştirmesinden sonra işlemci performansının değişimini etkileyen birçok faktör vardır. En büyük etkiyi işlemci ve anakart modeli yapar. Bunu soğutma çözümü takip eder. PBO iyileştirmesinin seviyesinin de önemli bir etkisi vardır. Ortam sıcaklığı ve sistemdeki diğer bileşenlerin özellikleri de faktörler arasında yer alır.

PBO iyileştirmesiyle ne tür bir performans değişikliği olacağını anlamak için, ASUS dört farklı AMD Ryzen işlemciyi kullanarak kendi testlerini gerçekleştirdi. Her bir işlemci 280 mm AIO sıvı soğutucuyla test edildi. ASUS karşılaştırma yapmak için her işlemciyi varsayılan PBO ayarlarıyla çalıştırdı.

İlk test üst seviye AMD Ryzen 9 7950X ve Ryzen 9 7900X ile yapıldı. Varsayılan ayarlarda sistem Cinebench R23 çok çekirdekli testinde 37.811 puan aldı. PBO iyileştirmesi 1. Seviye ile sıcaklık 5 derece düşerken performans da arttı. Bu PBO iyileştirmesi seviyesinde kullanıcılar yalnızca bir sıcaklık sınırı koymakla kalmıyor aynı zamanda voltaj ve PBO optimizasyonları da yapıyor. PBO iyileştirmesi 3. Seviye ise maksimum sıcaklığı 25 derece düşürmesine rağmen performansı yalnızca %3,5 oranında azalttı. Bu çoğu kullanıcının memnuniyetle kabul edebileceği bir seviye.

PBO iyileştirmesinin avantajları AMD Ryzen 5 7600X modelinde daha da öne çıktı. En agresif seçenek olan 3. Seviye ile işlemci sıcaklığı 20 derece düştü ve performans en fazla %0,003 değişti. Bu işlemciyi kullananlar PBO iyileştirmesi 3. Seviye ile sistem performansını etkilemeden işlemci sıcaklığını büyük ölçüde azaltabilirler.

Sıcaklık ve performans arasında muhteşem denge

En yeni AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler performanstan ödün vermiyor. Mevcut sıcaklık potansiyelinden tamamen yararlanabilen bu işlemciler kullanıcılara her an daha yüksek saat hızları sunabiliyor. İsteyen kullanıcılar yüksek işlemci sıcaklıklarını göz ardı edebilirken başka kullanıcılar da sıcaklık ve performans arasında farklı bir denge kurmayı tercih edebiliyor. ASUS X670 ve B650 anakart aileleri kullanıcılara bu konuda kendi tercihlerini yapma fırsatı veriyor. PBO iyileştirmesi sayesinde farklı sıcaklık hedefleri arasında kolayca geçiş yapılabiliyor. Bu işlemle varsayılan ayarlara kıyasla daha düşük sıcaklıklarla birlikte daha yüksek performansa ve daha düşük fan gürültüsüne kavuşmak mümkün.

ASUS bu özelliği B650 anakart modellerinde de sunmaktan dolayı büyük heyecan duyuyor. Yapılan testlerde PBO iyileştirmesiyle sıcaklıkları sınırlandırmanın yanı sıra işlemci performansının da artırılabileceği görüldü. AI Overclocking teknolojisine sahip ASUS X670E anakartları kullananlar ise birkaç tıkla işlemcilerinden daha fazla güç alabiliyor. PBO iyileştirmesi, ASUS’un kolay performans optimizasyonu imkanını daha geniş kitlelere sunmasını sağlıyor.

ASUS yeni AMD Ryzen sistemleri için mükemmel X670 veya B650 anakartı arayanlar için ROG, ROG Strix, TUF Gaming, ProArt ve Prime ailelerinde birçok farklı anakart modeli sunuyor. En üst seviye seçenekler için ASUS X670 anakart kılavuzundan bilgi almak veya B650 anakart kılavuzundaki orta seviye modelleri incelemek mümkün.

Tüm oyunları doya doya oynayabilmek için en iyi bilgisayarlar ve ekipmanları buradan inceleyebilirsiniz!

Paylaş:

EN UYGUN FİYATLI GAMİNG ÜRÜNLER

Yorum yapın