Axess ve Maximum kartlara vade farksız ek taksit fırsatı!

Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan hazır sistem harici siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

Çin’e İhracat Yasağı Öncesinde RTX 4090 Sevkiyatı Hızlandı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları, farklı cephelerde devam ediyor. Kaliforniya merkezli teknoloji devi NVIDIA, Çin’e ihracatlarda 17 Kasım’da başlayacak yasak öncesinde sevkiyatlarını hızlandırdı. Paylaşılan raporlara göre NVIDIA, GeForce RTX 4090 ekran kartının Çin’e olan sevkiyatlarını artırdı. 

ABD’de, üst düzey teknolojik donanımlar için ihracat kısıtlamaları bu ay içinde başlayacak. SEC dosyasında, RTX 4090 GPU da yer aldı. Bazı analistler, NVIDIA’nın RTX 4090 ekran kartının listeden çıkarılabileceğini ifade etse de durum böyle değil. 

RTX 4090 ve aynı grupta yer alan ürünler için yasak henüz gelmedi

File photo: the logo of technology company nvidia is seen at its headquarters in santa clara
Rtx 4090 sevkiyatı hızlandı.

Çin basınına göre, üst düzey veri merkezi ekipmanlarına yönelik ihracat yasağı A100, H100, A800 gibi ürünlerden farklı olarak henüz gelmedi. Bu da, ekran katının ihracatının 17 Kasım’a kadar süreceği anlamına geliyor. 

Yetkili satıcılardan bazıları, bu ay içerisinde Nvidia GeForce RTX 4090 serisinin Çin’de tamamen yasaklanacağı bilgisini doğruladı. Yasağın doğrulanmasıyla birlikte, ülkede ürünün sevkiyatlarında artış yaşandı. 17 Ekim’de yapılan duyurudan 30 gün sonra devreye girecek yasak, ihracat kısıtlamasına artık günler kaldığını gösteriyor. 

Yakın gelecekte, ABD’nin ticaret savaşları kapsamındaki bir sonraki hamlesinin ne olacağını tahmin etmek kolay değil. Fakat raporlara göre, Çin’de NVIDIA tarafından ciddi miktarda AD102 GPU sevkiyatı yapılıyor. Bu durum, kart üretiminin yüksek hacimde bir süre daha devam edebileceğini gösteriyor. Ancak esas problem, NVIDIA’nın devlet tarafından gelen bu kısıtlamalara nasıl yanıt vereceğidir. 

ABD’nin bu yasağının arkasında, yüksek performanslı GPU’ların askeri uygulamalarda kullanılmasının önüne geçmek var. RTX serisi kartlar aynı zamanda, kripto para madenciliğinde de kullanılıyor. NVIDIA, RTX 30 serisinde, madencilik için Life Hash Rate limiti uygulaması getirmişti. Şirket, önümüzdeki yılbaşında da RTX 40 SUPER serisini piyasaya sürecek. 

En yeni ekran kartı modellerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş:

EN UYGUN FİYATLI GAMİNG ÜRÜNLER

Yorum yapın