Valve tarafından yayımlanan Eylül 2026 Steam Donanım ve Yazılım Anketi, PC oyuncularının kullandığı donanımlarda dikkat çekici değişiklikler olduğunu gösteriyor. NVIDIA GeForce RTX 5070, ankette en yaygın kullanılan tekil ekran kartı modeli olurken 32GB RAM kapasitesine sahip sistemler de ilk kez 16GB RAM kullanılan bilgisayarları geride bıraktı.
Anket sonuçları yalnızca ekran kartları ve sistem bellekleriyle sınırlı değil. Ekran çözünürlüklerinde de önemli değişimler yaşanırken 2560×1440 (2K QHD) çözünürlüğünün kullanım oranı yükseldi. Buna rağmen 1920×1080 Full HD, Steam kullanıcıları arasında en yaygın ekran çözünürlüğü olmaya devam ediyor.
Peki, Steam’in Eylül 2026 donanım anketinde hangi ekran kartları öne çıktı? RTX 5070 ne kadar yaygınlaştı ve oyuncular neden 32GB RAM kullanıyor? Güncel anket verilerini ve oyuncu bilgisayarları açısından ne anlama geldiklerini inceliyoruz.

Steam Donanım Anketi Nedir?
Steam Donanım ve Yazılım Anketi, Valve tarafından aylık olarak gerçekleştirilen ve Steam kullanıcılarının bilgisayarlarında bulunan donanım ile yazılım özelliklerini inceleyen araştırmadır.
Ankette ekran kartı modelleri, işlemci özellikleri, sistem RAM kapasitesi, ekran çözünürlükleri, işletim sistemleri ve farklı donanım kategorileri hakkında bilgiler yer alıyor.
Steam’in açıklamasına göre ankete katılım isteğe bağlı ve anonim olarak gerçekleştiriliyor.
Bu nedenle sonuçlar bütün PC oyuncularını temsil eden kesin bir sayım veya doğrudan donanım satış istatistiği olarak değerlendirilmemelidir. Ancak Steam kullanıcılarının donanım tercihlerini anlamak açısından önemli veriler sunuyor.
Eylül 2026 sonuçlarında özellikle üç gelişme öne çıkıyor:
- NVIDIA GeForce RTX 5070, %5,86 kullanım oranıyla en yaygın tekil ekran kartı oldu.
- 32GB RAM kullanılan sistemler %42,22 paya ulaşarak 16GB RAM’i geride bıraktı.
- 2560×1440 ekran çözünürlüğünün kullanım oranı %27,04’e yükseldi.
Bu değişimler, ankete katılan bilgisayarların donanım özelliklerinde daha yüksek bellek kapasiteleri ve çözünürlüklere doğru bir yönelim olduğunu gösteriyor.
NVIDIA GeForce RTX 5070 Steam’in En Popüler Ekran Kartı Oldu
Steam Eylül 2026 Donanım Anketi’nin en dikkat çekici sonucu, NVIDIA GeForce RTX 5070’in ekran kartı kategorisinde ilk sıraya yükselmesi oldu.
RTX 5070, Ağustos 2026’da %3,56 olan kullanım oranını Eylül ayında %5,86’ya yükseltti.
Böylece model, yalnızca bir ay içerisinde 2,30 yüzde puanlık artış gösterdi.
NVIDIA’nın Blackwell mimarisini kullanan RTX 5070, 12GB GDDR7 bellek kapasitesiyle güncel oyunlarda 1080p ve 1440p çözünürlükleri hedefleyen oyuncular için değerlendirilebilecek ekran kartlarından biri.
DLSS 4 ve desteklenen oyunlardaki görüntü oluşturma teknolojileri de ekran kartının sunduğu özellikler arasında bulunuyor.
Steam Eylül 2026 Ekran Kartı Kullanım Verileri
| Ekran Kartı | Kullanım Oranı | Aylık Değişim |
|---|---|---|
| NVIDIA GeForce RTX 5070 | %5,86 | +2,30 puan |
| NVIDIA GeForce RTX 5060 | %4,20 | +1,22 puan |
| NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti | %3,87 | +1,46 puan |
| NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti | %2,73 | +0,48 puan |
| NVIDIA GeForce RTX 5080 | %1,89 | +0,27 puan |
| NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | %1,79 | +0,06 puan |
Tablodaki oranlar Steam’in Eylül 2026 anketinde ilgili ekran kartı modelleri için bildirilen kullanım paylarını gösteriyor. Bunlar satış adetleri veya performans sıralamaları değildir.

RTX 5070 Neden Dikkat Çekiyor?
GeForce RTX 5070, yeni nesil NVIDIA teknolojilerini kullanmak isteyen oyuncular için farklı oyun senaryolarında değerlendirilebiliyor.
12GB GDDR7 bellek kapasitesi, ışın izleme desteği ve DLSS teknolojileriyle özellikle 1440p oyun deneyimi hedefleyen sistemlerde tercih edilebilir.
Ancak Steam anketinde ilk sırada bulunması, RTX 5070’in bütün oyuncular için en iyi ekran kartı olduğu anlamına gelmiyor.
Ekran kartı seçerken kullanılacak çözünürlük, oyun türleri, hedeflenen FPS değeri ve grafik ayarları birlikte değerlendirilmelidir.
Gaming.Gen.TR üzerinden NVIDIA GeForce RTX ekran kartlarını inceleyerek RTX 5070 ve diğer modellerin teknik özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.
32GB RAM, Steam Oyuncuları Arasında 16GB RAM’i Geride Bıraktı
Eylül 2026 anketinde öne çıkan bir diğer gelişme, sistem belleği kategorisinde yaşandı.
Uzun süredir yaygın kullanılan 16GB RAM kapasitesi, Eylül ayında ilk sıradaki yerini 32GB RAM’e bıraktı.
32GB RAM kullanılan sistemlerin payı %42,22’ye yükselirken 16GB RAM’e sahip bilgisayarların oranı %37,82 olarak kaydedildi.
Steam Eylül 2026 RAM Kullanım Oranları
| RAM Kapasitesi | Kullanım Oranı | Aylık Değişim |
|---|---|---|
| 8GB | %6,47 | −0,99 puan |
| 16GB | %37,82 | −3,38 puan |
| 24GB | %2,56 | +0,34 puan |
| 32GB | %42,22 | +4,77 puan |
| 48GB | %1,46 | +0,26 puan |
| 64GB | %3,71 | −0,26 puan |
Tablo, yüksek bellek kapasitesine sahip bilgisayarların ankette önemli bir yer edindiğini gösteriyor.
Özellikle 32GB RAM’in kullanım oranında yaşanan yükseliş, oyuncuların kullandığı bilgisayar yapılandırmalarındaki değişimi ortaya koyuyor.

Oyun Bilgisayarında 16GB mı, 32GB mı RAM Kullanılmalı?
Steam anketinde 32GB RAM’in öne çıkması, yeni bilgisayar satın alacak kullanıcılar açısından da önemli bir karşılaştırma konusu oluşturuyor.
Ancak sistem belleği seçerken yalnızca kullanım oranlarına değil, oynanacak oyunların gereksinimlerine ve bilgisayarda gerçekleştirilecek diğer işlemlere de dikkat edilmeli.
16GB RAM Hangi Kullanıcılar İçin Yeterli?
16GB RAM, birçok oyunda ve günlük bilgisayar kullanımında hâlâ yeterli olabilir.
Özellikle rekabetçi FPS oyunları, genel internet kullanımı ve temel çoklu görev işlemlerinde uygun bir başlangıç kapasitesi sunabilir.
Ancak arka planda çok sayıda uygulama çalıştırılması veya bellek gereksinimi yüksek yeni oyunlar kullanılması durumunda kapasite sınırlarıyla karşılaşılabilir.
32GB RAM Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?
32GB RAM, oyun oynarken aynı anda farklı uygulamaları çalıştırmak isteyen kullanıcılar için daha geniş bellek alanı sunuyor.
Özellikle:
- Büyük ve detaylı açık dünya oyunları
- Oyun sırasında Discord ve internet tarayıcısı kullanımı
- Canlı yayın ve içerik üretimi
- Video düzenleme ve çoklu görev işlemleri
- Bellek ihtiyacı yüksek simülasyon oyunları
gibi senaryolarda 32GB kapasite avantaj sağlayabilir.
Bununla birlikte RAM kapasitesini artırmak, her oyunda doğrudan daha yüksek FPS elde edileceği anlamına gelmiyor. Kullanılan sistemin mevcut bellek kapasitesi yeterliyse yalnızca RAM miktarını artırmak sınırlı performans farkı oluşturabilir.
Gaming.Gen.TR‘nin RAM bellek modellerini inceleyerek farklı kapasite ve hız seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.
Steam Oyuncuları Arasında 2K QHD Monitör Kullanımı Artıyor
Eylül 2026 Steam anketi, ekran çözünürlüklerinde de önemli değişikliklere işaret ediyor.
1920×1080 Full HD çözünürlük, %47,91 kullanım oranıyla ilk sıradaki yerini koruyor.
Bununla birlikte 2560×1440 yani 2K QHD çözünürlüğünün kullanım oranı %27,04’e yükseldi.
Bir önceki aya göre 5,18 yüzde puanlık artış gösteren QHD çözünürlük, ankette en fazla dikkat çeken ekran kategorilerinden biri oldu.
Steam Eylül 2026 Ekran Çözünürlüğü Verileri
| Ekran Çözünürlüğü | Kullanım Oranı | Aylık Değişim |
|---|---|---|
| 1920×1080 Full HD | %47,91 | −2,61 puan |
| 2560×1440 QHD | %27,04 | +5,18 puan |
| 2560×1600 | %5,22 | −0,49 puan |
| 3440×1440 Ultrawide | %2,91 | −0,23 puan |
| 3840×2160 4K UHD | %4,79 | −0,19 puan |
1080p çözünürlük yaygınlığını korusa da 1440p kullanımındaki artış, daha yüksek çözünürlüklü oyuncu monitörlerine yönelik ilgiyi değerlendirmek açısından önemli.

Gaming İçin 1080p mi, 1440p mi Tercih Edilmeli?
1080p çözünürlük, özellikle yüksek FPS hedefleyen rekabetçi oyuncular açısından avantaj sağlayabilir.
Daha düşük piksel sayısı sayesinde ekran kartının iş yükü, aynı grafik ayarlarında 1440p ve 4K çözünürlüklere kıyasla daha düşük olabilir.
1440p ise daha fazla görüntü detayı isteyen kullanıcılar için dengeli bir seçenek sunar.
Özellikle 27 inç monitörlerde 1440p çözünürlük, 1080p’ye göre daha yüksek piksel yoğunluğu sağlar.
4K UHD monitörler ise yüksek görüntü keskinliği isteyen oyunculara hitap eder. Ancak bu çözünürlükte yüksek FPS elde etmek için ekran kartından daha fazla işlem gücü talep edilir.
Steam Anketinde Hangi İşletim Sistemi Öne Çıktı?
Valve’ın Eylül 2026 verilerine göre Windows 11 64-bit, Steam kullanıcıları arasında en yaygın işletim sistemi olmaya devam ediyor.
Tüm platformları kapsayan anket sonuçlarında Windows 11 64-bit kullanım oranı %71,34 olarak kaydedildi.
Windows 10 64-bit ise %23,61 paya sahip.
Bu sonuçlar, Steam kullanıcıları arasında Windows 11’in yaygınlığını gösteriyor.
Ancak işletim sistemi tercihinde yalnızca kullanım oranları değil, donanım uyumluluğu, sürücü desteği ve oynanacak oyunların gereksinimleri de dikkate alınmalı.
Steam Donanım Anketi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?
Eylül 2026 Steam Donanım Anketi, RTX 50 serisi ekran kartlarının, 32GB sistem belleğinin ve 1440p ekran çözünürlüğünün ankette öne çıktığı bir dönem olarak dikkat çekiyor.
Bununla birlikte anket verilerinin yorumlanmasında önemli bir ayrıntı bulunuyor.
Eylül ayında Steam arayüzünü Basitleştirilmiş Çince kullanan katılımcıların oranı önemli ölçüde artış gösterdi.
Ankete katılan kullanıcıların bölgesel dağılımındaki bu tür değişimler, belirli donanımların toplam kullanım paylarını etkileyebilir.
Bu nedenle RTX 5070’in kullanım oranındaki yükselişi veya 32GB RAM’in ilk sıraya çıkmasını yalnızca yeni donanım satın alımlarıyla açıklamak doğru olmaz.
Steam anketi, katılımcıların donanım özelliklerini gösteriyor; ekran kartlarının satış adetlerini veya oyuncuların satın alma nedenlerini doğrudan ölçmüyor.
2026’da Oyuncu Bilgisayarı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Steam anketi, güncel oyuncu bilgisayarı tercihlerini anlamak için faydalı olsa da yeni bir gaming PC satın alırken tek kriter olmamalı.
Bilgisayar seçerken öncelikle hangi çözünürlükte oyun oynanacağı ve hedeflenen performans seviyesi belirlenmeli.
1080p rekabetçi oyunlar için, yüksek FPS sunabilen dengeli bir işlemci ve ekran kartı kombinasyonu değerlendirilebilir.
1440p oyun deneyimi için, ekran kartının performansı, VRAM kapasitesi ve desteklenen görüntü teknolojileri önem kazanır.
4K oyun deneyimi için ise daha yüksek GPU işlem gücü ve oyunların bellek gereksinimlerini karşılayan ekran kartları öncelik kazanabilir.
RAM tarafında 16GB birçok kullanım senaryosu için yeterli olabilirken 32GB, ileriye dönük sistem planlamasında ve çoklu görevlerde daha esnek bir seçenek sunabilir.
RTX 5070 ve 32GB RAM Steam’de Öne Çıkıyor
Valve’ın Eylül 2026 Steam Donanım ve Yazılım Anketi, PC oyuncularının kullandığı donanımlarda dikkat çekici değişiklikler olduğunu ortaya koyuyor.
NVIDIA GeForce RTX 5070, %5,86 payla ankette en yaygın tekil ekran kartı olurken 32GB RAM kapasitesine sahip sistemler %42,22 oranıyla ilk sıraya yükseldi.
Ekran çözünürlüklerinde 1080p hâlâ en yaygın seçenek olsa da 1440p kullanımındaki artış dikkat çekiyor.
Bu sonuçlar, bilgisayar donanımlarındaki değişimleri değerlendirmek açısından önemli bir referans sunuyor. Ancak her oyuncu için en iyi donanım, en yaygın kullanılan model olmak zorunda değil.
Doğru seçim; oynanan oyunlara, ekran çözünürlüğüne, hedeflenen FPS değerine ve kullanım alışkanlıklarına göre yapılmalı.
Gaming.Gen.TR üzerinden ekran kartlarını, RAM modellerini, oyuncu monitörlerini ve tavsiye sistemlerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun donanımları karşılaştırabilirsiniz.















