Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan hazır sistem harici siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

EVGA, ekran kartı üretimini durduruyor!

EVGA, grafik kartı üretiminin durdurulduğunu duyurmak için teknoloji basını üyelerini kapalı bir toplantıya davet etti. Şirket, GeForce RTX 40 serisinin yanı sıra gelecekteki serileri piyasaya sürmeyeceğini doğruladı.

EVGA, AMD veya Intel gibi rakiplerinden de kart üretmeyecek. Şirket, video kartlarının ilerlemesini tamamen durdurdu. Medyaya göre, EVGA aynı CEO’ya sahip olduğu sürece bu karar geçerli olacak.

Bu kararın ana nedeni NVIDIA ile bozulan bir ilişkiydi. Şirket, Gamers Nexus’a ‘bu saygıyla ilgili’ dedi. NVIDIA ile bağları koparmak finansal değil, temel bir karardı.

Evga ekran karti uretimini durduruyor 20220917 2

Şirket zaten RTX 4090 GPU’ların örneklerini yaptı, ancak üretime geçmeme kararı alındı ​​ve bu, EVGA RTX 40 GPU’ların olmayacağı anlamına geliyor.

EVGA, NVIDIA ile ilişkisini sonlandırdı. EVGA artık hiçbir türde video kartı üretmeyecek ve bunun nedeni olarak NVIDIA ile bozulan bir ilişkiyi öne sürüyor (en aza indirilen diğer nedenlerin yanı sıra). EVGA, şu anda AMD veya Intel ile ilişkilerini araştırmayacak ve şirket, video kartı pazarından çıkarken yakın zamanda küçülecek. Müşteriler EVGA politikaları kapsamında olmaya devam edecek, ancak EVGA artık RTX veya diğer video kartları üretmeyecek. Şirket halihazırda EVGA RTX 4090 FTW3 kartlarının ~20 EVT örneğini yaptı, ancak üretime geçmeyecek ve KINGPIN kartları da dahil olmak üzere kartlarla ilgili tüm aktif projeleri sonlandırdı.

— Andrew Han, EVGA’nın CEO’su

EVGA gelirinin %75 kadarı yalnızca NVIDIA GPU’lardan geliyordu, bu nedenle NVIDIA ile bağları koparma kararı kolay olmadı ve şirket için önemli bir an oldu. Ancak EVGA, mevcut GeForce RTX 30 GPU’larını satmaya devam edecek ve seriyi destekleyecek.

Evga ekran karti uretimini durduruyor 20220917 1

EVGA’nın kararı nihai görünüyor, ancak NVIDIA’nın yönetim kurulu ortaklarına karşı duruşunu değiştirmesi kritik bir ders olabilir. EVGA kararının şu anda doğru olup olmadığına dair bazı endişeler de var, özellikle de diğer GPU tedarikçileriyle ortaklıklar kurmamak.

Tüm oyunları doya doya oynayabilmek için en iyi bilgisayarlar ve ekipmanları buradan inceleyebilirsiniz!

Kaynak: videocardz.com

Paylaş:

EN UYGUN FİYATLI GAMİNG ÜRÜNLER

Yorum yapın