Axess ve Maximum kartlara vade farksız ek taksit fırsatı!

Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan hazır sistem harici siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

Nvidia Rtx Week Left
Nvidia Rtx Week Right

ASUS, M.2 SSD yuvası bulunan RTX 4060 Ti grafik kartını sergiliyor.

ASUS, PCIe hatlarını boşa harcamadan, SSD’lerle donatılmış ekran kartları sunuyor. ASUS, tüketici grafik kartları için ilginç bir fikir ortaya koymuş.

Şu anda çoğu giriş seviyesi ve orta seviye kartlar, PCIe Gen4 özellikleri ve 8 şerit ile sınırlıdır. Ancak, tüm bu kartlar sonunda tam boy 16 şerit yuvasına takılır. Bu nedenle, RTX 4060 serisi ve Radeon RX 7600 gibi kartlar tam boyutlu bir bağlayıcıya sahiptir, ancak tüm şeritler elektriksel olarak bağlı değildir.

ASUS Genel Müdürü Tony Yu’nun bir videosunda, kullanılmayan PCIe şeritlerinin sorununu çözebilecek bir konsept RTX 4060 Ti Dual grafik kartı gösteriliyor. Şirket, sahte şeritler yapmak yerine bu şeritlerin diğer cihazlar için, örneğin yüksek hızlı SSD depolama için kullanılabileceğini keşfetmiştir. Bir konsept olarak sunulan RTX 4060 Ti GPU, arkasına Samsung 980 PRO 2TB SSD’nin takıldığı şekilde gösterilmiştir.

Asus m 2 ssd yuvasi bulunan rtx 4060 ti grafik kartini sergiliyor 1

Bugünlerde çoğu SSD, genellikle anakartlarda sıkışık ve zor erişilebilir alanlara monte ediliyor ve bazen erişim sağlamak için grafik kartlarının veya hatta büyük CPU soğutucularının çıkarılmasını gerektiriyor. Bu nedenle, kullanıcılar bir grafik kartında kurulu M.2 SSD’lerle çok daha kolay erişim sağlayabilirler.

Benzer şekilde, grafik kartının daha fazla güce ihtiyaç duyacağı göz önünde bulundurulmalıdır, ancak bu maksimumda 10W’ı aşmamalıdır ve bu, bir adet 8-pin güç bağlayıcısıyla başa çıkabilecek bir RTX 4060 Ti’nın üzerinden gelmesi gereken bir şeydir.

Asus m 2 ssd yuvasi bulunan rtx 4060 ti grafik kartini sergiliyor 2
Asus m 2 ssd yuvasi bulunan rtx 4060 ti grafik kartini sergiliyor 3

Tony, bu tür bir kurulumun tüm yönlerini, grafik kartına bağlantı nedeniyle ortaya çıkabilecek potansiyel ısı sorunları da dahil olmak üzere açıklıyor. İlginç olan, sıcaklığın yaklaşık 10°C düştüğü ve performans kaybının minimal olduğu (tepe sürekli okuma hızı için 6,9 GB/s yerine 6,8 GB/s) dikkat çekicidir.

Bunun nedeni, hava akışının GPU soğutucusundan SSD’lere ulaşmasına izin vermek için PCB’nin kesilmesidir; aslında, soğutucu termal pedlerle doğrudan SSD’ye bağlanmıştır. GPU ve SSD sadece büyük bir soğutucuyu paylaşırlar ve üç fanlı kurulumların bu daha da verimli hale getirileceğini hayal etmek mümkündür.

Asus m 2 ssd yuvasi bulunan rtx 4060 ti grafik kartini sergiliyor 4

Okuyucularımıza hatırlatmakta fayda var ki ASUS RTX 4060 Ti, üzerinde SSD bulunan ilk grafik kartı değildir. AMD, yıllar önce Vega mimarisi temelinde profesyonel Radeon SSG için bu fikre sahipti, ancak o dönemdeki teknolojinin farklı bir amacı vardı ve SSD yer değiştirme işlemi daha az kullanışlıydı. Yine de, umut edebileceğimiz tek şey, bu fikrin gelecekte orta seviye GPU segmentinde daha yaygın bir şekilde kullanılmasıdır.

Tüm oyunları doya doya oynayabilmek için en iyi bilgisayarlar ve ekipmanları buradan inceleyebilirsiniz!

Teknoloji dünyası hakkında en son çıkan haberleri takip etmek için bizi twitter ve instagram sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz!

Kaynak: VideoCardz

Paylaş:

EN UYGUN FİYATLI GAMİNG ÜRÜNLER

“ASUS, M.2 SSD yuvası bulunan RTX 4060 Ti grafik kartını sergiliyor.” üzerine bir yorum

Yorum yapın