Axess ve Maximum kartlara vade farksız ek taksit fırsatı!

Hafta içi Saat 14:00'a kadar ödemesi onaylanan hazır sistem harici siparişlerde aynı gün Kargo Ücretsiz!*

Nvidia Rtx Week Left
Nvidia Rtx Week Right

AMD, Display Core Next 3.1.4+ donanımına FreeSync Panel Replay özelliğini eklemek üzerinde çalışıyor.

AMD yazılım mühendislik ekibi, PSR üzerinde daha fazla iyileştirme yapmak için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

AMD, sistemde herhangi bir değişiklik yapılmadan kullanıcılara aynı kareyi gösterebilen durumlarda daha da iyileştirme yapmak için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. En yaygın örnek, fare veya pencere hareketleri arasında statik içeriğe sahip ofis kullanımıdır. FreeSync teknolojisi zaten her karenin yenileme hızını monitörle senkronize ederek GPU kullanımını büyük ölçüde azaltır, ancak en düşük aralıkta bile ekran hala birçok kez yenilenir.

FreeSync Panel Replay, AMD Ryzen dizüstü bilgisayarları için DCN v3.1.4 ekran bloğu veya daha yeni sürümleriyle birlikte sunulan güç tüketimini azaltmaya yardımcı olan yeni bir özelliktir.

Günümüz dizüstü bilgisayarlarında, ekran içeriği sabit olduğunda güç tüketimini azaltmaya yardımcı olan Panel Self Refresh (PSR) gibi güç tasarrufu teknolojileri zaten mevcuttur. Ancak FreeSync Panel Replay, Display Core Next 3.1.4+ donanımıyla benzer senaryolarda yardımcı olmak için sunulan yeni bir özelliktir. Ancak, açık kaynaklı sürücü düzeltmeleri, PSR aktifken FreeSync Panel Replay’in kullanılamayacağını belirtmektedir. AMD, bu yeni FreeSync Panel Replay özelliğini, kaynak ve alıcının senkronize kalmasına olanak sağlayarak, moddan çıkarken daha düşük gecikme, daha fazla kullanım durumu ve alıcının yenileme hızının daha kolay kontrolü gibi özelliklerle PSR’den üstün bir özellik olarak görüyor.

2021 yılında AMD, Panel Self Refresh adı verilen (özel teknolojiye dayanmayan) bir özelliği etkinleştirmeye başladı. Bu özellik zaten Intel ve NVIDIA tarafından destekleniyordu, AMD ise PSR’yi yalnızca DCN 3.1 ve daha yeni (AMD Rembrandt APU serisi) ile desteklemeye başladı. Kısacası, PSR, güncelleme karelerinin iletilmeden önce panelin boşta olan görüntüleri yerel olarak yenilemesine olanak tanır.

Leadtools v20. 0
Leadtools v20. 0

PSR olmadan, yeni kare istekleri, grafik işlemcinin bazı parçalarının gücünü kapatmasını engeller, bu da bu bileşenlerin daha yüksek güç tüketimine neden olur. AMD, PSR desteğini genişletmek için FreeSync Panel Replay adlı bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik, yakın zamanda AMD Linux ekran sürücüsünde bir yama ile tanımlanmıştır.

Amd display core next 3 1 4 donanimina freesync panel replay ozelligini eklemek uzerinde calisiyor 1


Bahsedildiği gibi, kare yeniden oynatma özelliği, kaynak ve vericinin senkronizasyonunu koruyarak gecikmeyi azaltır ve bu da ekran yenileme hızının kolayca kontrol edilmesini sağlar. Ayrıca, piksel verilerini alıcıya yeniden oynatarak güç tüketimi sınırlanabilir, böylece GPU’nun belirli parçaları artık güçlendirilmek zorunda kalmaz. Bu teknoloji, daha fazla durumu desteklemek ve gecikmeyi azaltmak için PSR’nin bir evrimi olarak düşünülmelidir. Ancak, PSR ile birlikte çalışmayacaktır.

FreeSync Panel Replay özelliği, değişken yenileme hızı ve FreeSync desteği olan mobil platformlarda kullanılacaktır. Bununla birlikte, bu teknolojinin yalnızca DCN 3.1.4 ve daha yeni AMD GPU’larıyla sınırlı olup olmayacağı net değildir.

Tüm oyunları doya doya oynayabilmek için en iyi bilgisayarlar ve ekipmanları buradan inceleyebilirsiniz!

Teknoloji dünyası hakkında en son çıkan haberleri takip etmek için bizi twitter ve instagram sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz!

Kaynak: VideoCardz

Paylaş:

EN UYGUN FİYATLI GAMİNG ÜRÜNLER

Yorum yapın